"Michael Jackson zůstane navždy v našich srdcích."                    "Michael Jackson will stay in our hearts forever."
Michael Jackson

Michael a Vitiligo

1. srpna 2010 v 20:46 | Klára Zerzánová |  Zdraví

Vitiligo a lupus

Na začátku 80. let začínalo být stále zjevnější, že Michaelův vzhled se mění. Jeho barva kůže, dříve hnědá, začala blednout, což vedlo ke spekulacím ze strany médií, že se Michael snaží potlačit svůj afro-americký původ a vypadat více jako Evropan. V roce 1986 byla však u Michaela diagnostikována onemocnění vitiligo a lupus.

Michael and Vitiligo


Vitiligo je kožní onemocnění, kdy dochází k odumírání buněk tvořících kožní pigment. Je to choroba stará jako lidstvo samo. vláště u pigmentovaných ras bylo toto onemocnění doslova diskriminující. Vitiligo není vzácné. Trpí na něj asi 1 až 4 % obyvatelstva. Může sice vzniknout v jakémkoliv věku, ale nejčastěji to bývá v mládí. U 50 % se objevuje do 20. roku. Vyskytuje se u všech ras, stejně často u žen i mužů. Přesná příčina není dosud jednoznačně objasněna.
Svou roli hraje i dědičnost. Až 40 % pacientů má někoho v příbuzenstvu s těmito pigmentovými problémy.  

Dále zde působí nervové vlivy. Tvorba kožního pigmentu je ovlivňována z mozku přes nervové hormony a přes systém žláz s vnitřní sekrecí. Vzniku vitiliga často předchází tzv. provokační faktory. Nejsou vlastní příčinou vitiliga, ale "probudí" ho takříkajíc ze spícího stádia. Mezi nejčastější patří stres, úrazy a poranění, spálení na sluníčku atd.

Přestože vitiligo není nebezpečné onemocnění, jeho emocionální a psychické následky mohou být zničující. Bílé skvrny vitiliga mohou ovlivnit emocionální a psychickou pohodu a vlastní sebeúctu. Lidé s vitiligem často podléhají emočnímu stresu, zejména pokud se onemocnění začne objevovat na viditelných částech těla (obličej, ruce).

Michael se dlouhá léta snažil své onemocnění zatajit. Až do roku 1986 zakrýval vitiligo tmavým make-upem. Poté, co se jeho onemocnění výrazně rozšířilo, začal používat make-up světlý. Jak vitiligo, tak lupus (nemoc "doprovázející" ve většině případů vitiligo) zapříčinily citlivost Michaelovy kůže na slunce. Proto na veřejnosti nosil deštník.
Michael and Oprah 1993

S pravdou vyšel na povrch až při 90 minutovém interview s Oprah  Winfrey v roce 1993.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama