"Michael Jackson zůstane navždy v našich srdcích."                    "Michael Jackson will stay in our hearts forever."
Michael Jackson

"Život a kariéra Krále Popu"

31. července 2010 v 15:09 | Klára Zerzánová |  Život

Celé jméno: Michael Joseph Jackson
Datum narození: 29. 8. 1958 (Gary, Indiana)
Datum smrti: 25. 6. 2009 (Los Angeles, Kalifornie)
Michael v proměnách času


Michael Jackson se v roce 1958 narodil rodičům Katherine Esther a Josephu Walterovi Jacksonovým. Vyrůstal spolu se svými 5 bratry (Jackie, Tito, Jermaine, Marlon a Randy) a 3 sestrami (Rebbie, La Toya a Janet). V roce 1964 se spolu s Marl
onem přidal k hudebnímu triu svých starších bratr
ů a tak vznikla skupina The Jackson 5. Michael již ve věku 6 let vynikal svým pěveckým a tanečním nadáním a není proto divu, že se během dvou let stal pěveckým leaderem skupiny. The Jackson 5 objížděli hudební kluby na Středozápadě, až v roce 1968 podepsali smlouvu s nahrávací společností Motown Records. Jejich první 4 singly (I Want You Back, ABC, The Love You Save a I'll Be There) se okamžitě vyhouply na první příčku hudební hitparády Billboard Hot 100. Bratři Jacksonovi se rázem stali slavnými a přestěhovali se do Kalifornie. Píseň I'll Be There se stala třetím nejúspěšnějším singlem v hostorii vydavatelství Motown.

Již ve 13 letech odstartoval Michael svou sólovou kariéru, když vydal album Got To Be There (1971). Skupina měla v té době dokonce vlastní kreslený seriál vysílaný na televizní stanici ABS.
Další úspěch Michael zaznamenal i s deskou Ben (1972). Singl spojený z písní Ben/You Can Cry On My Shoulder dosáhl na první příčku popové hitparády a stal se jeho první sólovou jedničkou s prodejem přes 1 milión kopií. Spolu s The Jackson 5 navíc odjel na evropské turné.

V roce 1973 pak vyšlo Michaelovo sólové album Music & Me a o dva roky později Forever, Michael - poslední deska u vydavatelství Motown. The Jackson 5 přešli k nahrávací společnosti CBS Records a kvůli značce museli změnit svůj název na The Jacksons. Změna nastala i ve složení skupiny: Jermaine se vydal na sólovou kariéru, zatímco Randy se stal novým členem.

V roce 1978 se Michael objevil na plátnech kin v roli strašáka ve filmu The Wiz (Čaroděj). Zahrál si v něm po boku Diany Ross a zásadní význam pro jeho budoucí kariéru mělo i seznámení se s producentem Quincy Jonesem.


Michael a Quincy
Následující rok (1979) Jacksonovi odjeli na úspěšné světové turné Destiny a za prodej stejnojmenného alba získali zlatou desku. Mimoto vyšlo Michaelovo album Off the Wall - první pod producentským dohledem Quincyho Jonese. Deska přinesla hned 4 hity, které se umístily v americké TOP 10ce - včetně singlů Don't Stop 'Til You Get Enough a Rock With You. Celosvětově se prodalo více než 20 milionů kopií.

Rok 1980 přinesl odhalení hvězdy The Jackson 5 na chodníku slávy v Hollywoodu a také nové album The Jacksons nazvané Triumph. Turné Triumph ke stejnojmenné desce bylo časopisem Rolling Stone vyhlášeno za nejlepší živé představení 70. a 80. let.

Datum 1. prosince 1982 bude již navždy v paměti celého hudebního světa jako den, kdy vyšlo album Thriller. Jako první singl byl vybrán duet s Paulem McCartney nazvaný The Girl Is Mine. Druhým singlem byla přelomová píseň Billie Jean. Šlo o první černošský klip, který se objevil na hudební stanici MTV. 
V březnu 1983 vystoupili The Jacksons i s Jermainem ve speciální show Motown 25 u příležitosti 25. výročí nahrávací společnosti. Doslova legendárním se stalo Michaelovo sólo vystoupení s písní Billie Jean, při které poprvé předvedl svůj taneční krok Moonwalk (měsíční chůzi). Jak sám Michael řekl, ještě větší radost než z ovací publika ve stoje měl z telefonátu Freda Astaira druhý den, který vyjádřil nejhlubší uznání nad Michaelovým talentem.

Motown 25Třetím vydaným singlem z alba Thriller byla skladba Beat It. Videoklip k písni je považován za vůbec první taneční na světě. Jako poslední singl z alba Thriller vychází vůbec nejdůležitější skladba světové hudební kultury - Thriller (původně se měla jmenovat Starlight Love). Jak samotná skladba, tak i videoklip Thriller způsobil totální převrat v hudebním showbusinessu. Vůbec poprvé se stalo, že byl hudební videoklip vydán na VHS, jakoby šlo o klasický film.
Beat It
Thriller10
Rok 1984 znamenal pro Michaela především rekordní ocenění. Získal 11 cen na American Music Awards. Byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Alba Thriller se stihlo prodat již rekordních 25 miliónů nosičů. Nebylo proto žádným překvapením, že vyhrál 8 cen Grammy.

Grammy Awards 1984
Během natáčení jedné z reklam na Pepsi ovšem došlo při pyrotechnickém výbuchu k technické chybě, která skončila tragédií - Michael byl těžce popálen na hlavě a okamžitě je odvezen do nemocnice (utrpěl popáleniny 2. a 3. stupně na hlavě a rukách).
Prezident Ronald Reagan mu okamžitě poslal dopis a přál mu štěstí a brzké uzdravení. Později od něj Michael obdržel osobní pozvání do Bílého domu.

Presidential Award 1984
Vyšlo také poslední album The Jacksons s názvem Victory a skupina se vydala na své poslední turné. Veškerý zisk z turné rodina věnovala dobročinným a humanitárním nadacím. Všechny koncerty kromě jednoho byly vyprodány.
Michael odhalil svou vlastní hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.
Hollywood Walk of Fame 1984
V roce 1985 Michael zachránil  šimpanze z výzkumného ústavu v Texaxu a pojmenoval ho Bubbles.

Michael a Bubbles

Spolu s Lionelem Richie Michael vydal charitativní píseň We Are The World. Veškerý zisk z prodejů byl věnován hladovějící Africe.

We Are The World1
V srpnu 1987 se na trhu objevilo Michaelovo druhé studiové album - Bad.
Kvůli Michaelově viditelně světlejší pleti se začalo spekulovat o plastických operacích a zpěvákově snaze být bělochem.
Sám Michael byl příliš plachý a příliš stydlivý, než aby se veřejně vyjádřil o své kožní chorobě vitiligo, čímž nechtěně poskytl volný prostor dalším a dalším bulvárním spekulacím.

Během turné Bad v roce 1988 koncertoval Michael přímo u Berlínské zdi, díky čemuž homohli poslouchat i lidé z východního Berlína.

Ve stejném roce Michael vydal svůj životopis nazvaný Moonwalk, jenž se okamžitě stal bestsellerem.
Zpěvák se také přestěhoval na svůj ranč Neverland a natočil film Moonwalker, který se poprvé představil na festivalu v Cannes.

V roce 1990 se Michael objevil na poštovních známkách v Nové Guinei a Africe ; )

Rok 1991 přináší vydání alba Dangerous. Michael odvážně změnil zavedenou tradici tím, že poprvé v historii nevyšlo nové album v pondělí, ale ve čtvrtek. Možná i díky tomu je Dangerous nejrychleji prodávaným albem v historii.
Michael vytvořil další rekord tím, že jako první interpret v historii měl své album na prvním místě v 70., 80., i 90. letech.

Turné k desce Dangerous odstartovalo v roce 1992. Ve stejném roce založil Michael Jackson charitativní organizaci Heal the World.

V roce 1993 byl Michael exklusivním hostem v televizní show Oprah Winfrey, které poskytl 90 minutový rozhovor. Sledovanost pořadu přesáhla magickou hranici 100 miliónů diváků a z Oprah se stala prakticky přes noc nová televizní hvězda. Právě zde Michael poprvé otevřeně promluvil o své kožní nemoci zvané vitiligo (nekontrolovatelný úbytek pigmentu).

Jeho nejmladší sestra Janet Jackson předala svému bratrovi Grammy Legend Award.

Grammy Legend Award 1993
17. srpna byl Michael obviněn z pohlavního zneužití 13letého chlapce, Jordana Chandlera, který příležitostně jezdil k němu do Neverlandu. Michael nejprve odmítl nabídku Jordanova otce Evana na mimosoudní finanční vyrovnání a byl odhodlán prokázat svou nevinu. Novináři byli však jako obvykle proti němu a Michael musel čelit extrémnímu psychickému nátlaku.
Snažil se pokračovat se svou Dangerous Tour, ale koncert v Bankoku musel kvůli náhlému zhroucení způsobeném dehydratací, odvolat.
Toho okamžitě využila Pepsi a vyrobila reklamu "Jsi dehydratován: Dej si Pepsi!"
Michael nakonec v Bankoku vystoupil, ale hned další koncert musel být zrušen, protože se těsně před koncertem psychicky zhroutil.
Změnil své původní rozhodnutí a v naději, že bude mít konečně klid, byl ochoten Chandlerovi zaplatit.

Soud sice Michaela zbavil všech obvinění, bulvární média to ale nezajímá a, jako obvykle, mají svou vlastní pravdu. Falešná nálepka pedofila mu v očích mnoha lidí zůstala už navždy.

26. května 1994 se Michael v Dominikánské republice oženil s Lisou Marií PresleyV květnu roku 1995 vyšel pilotní singl dvojalba History - duet Michaela a Janet Jacksonových Scream. Videoklip k němu se s rozpočtem 7milionů dolarů stal nejdražším videoklipem v historii. Album HIStory vyšlo v červnu. Singl You Are Not Alone startoval na 1. příčce Billboard Chart.

Scream


Michael se po 20 měsících s Lisou Marií Presley rozvedl.

4. dubna 1996 vyšel singl They Don't Care About Us. Podobně jako s písní Black Or White musel i nyní Michael čelit nesmyslné kritice pro přílišnou agresivitu. Kvůli tomu vznikly dvě verze videoklipu. Nejprve ta z Rio De Janeira a Salvadoru, potom z vězeňského prostředí. V USA byla vysílána pouze tzv. vězeňská verze, v Evropě obě.


7. září v Praze odstartovala HIStory Tour. Shodou okolností šlo o největší koncert Michaelovy kariéry.
Během turné se v Sydney podruhé oženil, tentokrát s Deborah Rowe, která už očekávala jeho prvního potomka. Michael Joseph Jackson, Jr. se narodil 13. února 1997.

Michael "proud father"

V tomto roce vyšlo také remixové album Blood on the Dancefloor - HIStory In The Mix a stalo se nejprodávanějším remixovým albem na světě.
Zhruba ve stejné době Michael natočil nový film Ghosts, jehož premiéra na festivalu v Cannes vyvolala velký ohlas.

3. dubna 1998 se Michaelovi a Deborah narodila dcera Paris-Michael Katherine Jackson a Michael se stáhl z veřejného života, aby si užíval rodiny.

Michael, Deborah and Prince and Paris


Následujícího roku se manželé rozvedli. V Soulu a v Mnichově se konaly dobročinné koncerty Michael Jackson & Friends, na nichž účinkovalo přes 40 různých umělců. Výtěžek 3,3 milionů dolarů Michael daroval UNESCO.

V roce 2001 se Michael rozhodl oslavit 30-leté výročí jeho sólové kariéry. V newyorské Madison Square Garden uspořádal velkou koncertní show s mnoha různými hosty a především se svými bratry. Šlo o první vystoupení The Jacksons od roku 1984. I přes velmi drahé lístky byl o tento koncert tak obrovský zájem, že Michael přidal ještě jeden. I ten byl vyprodaný během několika málo hodin.

Michael and Brothers

I přes obrovský úspěch celého projektu dala bulvární média opět najevo svou nenávist vůči Králi popu a show nepochopitelně označila za kulturní propadák.
Dalším velkým paradoxem je, že kvůli sporům s vydavatelstvím Sony nesměl Michael propagovat své nové album Invincible. Smí pouze představit novou píseň You Rock My World.
Jde o první vydaný singl po čtyřleté pauze a v jeho videoklipu vystupuje mnoho známých osobností.

Nové album odtartovalo hned z prvního místa Americké hitparády. Michael překonal svůj vlastní rekord z roku 1991 - je jediným interpretem v historii, který má své album na prvním místě po 4 desetiletí.

I přes naprostý nezájem o propagaci alba ze strany vydavatelství Sony (což vyvolalo demonstrace fanoušků po celém světě), i přes nenávistné a závistivé materiály v tisku, se prodej alba Invincible přehoupl přes 10 miliónů kopií. Bez jakékoli propagace se album stalo 3. nejprodávanější deskou vydanou Sony a 9. nejprodávanější celkově roku 2001.

Michael obdržel cenu Magical Life Award za charitativní působení, pro kterou hlasují děti z celého světa.

V roce 2003 se zpěvák stal obětí britského novináře Martina Bashira, autora dokumetu o princezně Dianě. Michael souhlasil s natočením reportáže "Living With Michael Jackson" a vpustil novináře do svého soukromí. Bashir však natočený materiál sestříhal a pravdu překroutil tak, že Michael Jackson vypadal jako dětem nebezpečné monstrum.  Michael na tuto neuvěřitelnou zradu zareagoval vlastním dokumentem "Living With Michael Jackson - Take Two", v němž je hned několik jasných důkazů o tom, že Bashir ve svém dokumentu lže.

Michael převzal klíč ke svému rodnému městu Gary a stal se tak jeho čestným starostou.
Za svou humanitární činnost získal Radio Music Award.

V roce 2004 byl Michael obviněn ze sexuálního zneužití 13letého chlapce jménem Gavin Arvizo a připravoval se tedy na soud. Tentokrát odhodlán svou nevinu dokázat.
Již v přípravách na "soud století" se v žalobě objevilo mnoho nesrovnalostí, některá média se poprvé přiklonila na zpěvákovu stranu. Objevily se pochybnosti, zda by se snůžkou takových hloupostí měl soud vůbec zabývat. Soud nakonec trval celých 5 měsíců.
Případ zmobilizoval Michaelovy fanoušky z celého světa a jinak poklidná kalifornská Santa Barbara se na chvíli stala nejsledovanějším městečkem na světě.

Michael at court

I jako poděkování za psychickou podporu fanoušků byl vydán box set The Ultimate Collection,  obsahující i několik nových písní.
Navzdory probíhajícímu soudnímu procesu Michael obdržel cenu za celoživotní pomoc Africe.

13. června 2005 vynesla porota rozsudek, který shledal Michaela Jacksona nevinným ve všech 10 bodech obžaloby.

Poprvé od soudu Michael na veřejnosti vystoupil až v roce 2006. V Tokyu převzal zvláštní cenu pro Největší hudební legendu.
Na World Music Awards v Londýně od Beyoncé převzal Diamantovou cenu za více než 100 milionů prodaných kopií alba Thriller a zároveň za celoživotní dílo. Ač je londýnská hala Earl´s Court k prasknutí plná Michaelových fanoušků z celého světa, kteří o sobě dávají patřičně vědět, londýnský bulvár následující den nezklame a píše o tom, jak byl Michael Jackson vlastními fanoušky vypískán.

Michael and Beyoncé


5. března 2009 zpěvák ohlásil sérii posledních koncertů "This Is It" v O2 aréně v Londýně. Pro naprosto strhující zájem se z původně 10 vystoupení stal obrovský projekt čítající 50 koncertů. Rekordní zájem o vstupenky Michaelovi vynesl další světový rekord a zápis do Guinessovy knihy rekordů. Lístky na všech 50 vystoupení byly vyprodány během pěti hodin, což je nejrychleji v historii internetu.

This Is It


25. června 2009 přišla šokující zpráva. Michael Jackson zemřel - na selhání srdce v důsledku předávkování léků.

Při dvaapadesátém udílení amerických hudebních ceny Grammy v Los Angeles v lednu 2010 vzdala hudební akademie hold Michaelovi a jeho talentu. Poctu uvedl zpěvák Lionel Ritchie. Zpěvákovi pak byla posmrtně udělena cena za celoživotní dílo. V emocionálně vypjatém vystoupení ji převzaly dvě z jeho tří dětí, Paris a Prince. "Všechny jeho písně měly jednoduché poselství: lásku," uvedl mimo jiné Prince, který na veřejnosti promluvil vůbec poprvé.

Fakt, že Král popu odešel na věčnost je dodnes pro mnoho jeho fanoušků zdrcující. Michael Jackson toho ovšem za celý svůj život vykonal tolik, že naštěstí není možné, aby na něho svět někdy zapomněl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí tento blog?

Je opravdu moc povedený. 68.4% (13)
Chce to ještě vypilovat. 21.1% (4)
Není to nic moc. 10.5% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama